Скажений бобер покусав собаку: на Чернігівщині ввели карантин

Про це повідомляє Чернігівська районна державна адміністрація на своїй сторінці у Facebook.
“У селі Короп’є Деснянської громади собаку фокстер’єр покусав бобер. Внаслідок цього через три тижні пес загинув. Згідно звіту про результати дослідження патологічного матеріалу лабораторно було встановлено захворювання на сказ”.
З метою ліквідації вогнища захворювання Державна надзвичайна протиепізоотична комісія вирішила оголосити неблагополучним пунктом щодо сказу село Короп’є Деснянської громади та визначити загрозливу зону в радіусі п`яти кілометрів із населеними пунктами: Карпилівка, Рудня, Деснянської громади та угіддями мисливського господарства СМРП “Деснянське”. Вирішено ввести карантинні обмеження по неблагополучному пункту та загрозливій зоні.
Що відомо про сказ
У програмі “Праймвечір. Акценти” на “Українському Радіо Чернігів” завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні № 2 Іванна Олексієнко розповіла, що сказ — це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується ураженням нервової системи. Він передається через укуси та слину.
Стадії розвитку сказу:
- Початкова
- Збуджена
- Паралітична
“Остання, паралітична стадія хвороби загрожує життю людини, оскільки йде глибоке ураження нервової системи, лікування в цьому випадку неможливе і лише симптоматичне”.
Симптоми сказу в тварини
Анатолій Портянко, начальник відділу протиепізоотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби в області, розповів:
“Інфікована тварина радикально змінює свою модель поведінки. Якщо тварина дика — нетиповою є поява її в населених пунктах, оскільки здорова тварина зазвичай там не з’являється. Домашня тваринка може відмовитись від корму, має активне слиновиділення та агресію. Але може бути й нетипова поведінка для сказу, яку не одразу можуть помітити навіть лікарі. Згідно з чинною інструкцією, лікувати тварин зі сказом заборонено. Для тварини єдина профілактика від сказу — щорічне щеплення”.
Симптоми сказу в людини
Іванна Олексієнко пояснює:
Якщо є сказ у людини, то може поколювати в зоні укусу та спостерігається підвищена температура тіла.
“Чим довше живе інфекція, тим більше з’являється страх світла, неконтрольована поведінка, швидко міняється настрій. Згодом після глибокого ураження нервової системи з’являється енцефаліт, що і призводить до смерті людини. Інкубаційний період вірусу складає від одного до трьох місяців. В середньому може бути також і з семи до 14 днів”.
Павло Величко, ортопед-травматолог дитячої обласної лікарні, застерігає:
“Загрозою може бути навіть найменша подряпина. Тому при можливості проводиться щеплення або за хворою твариною наглядають протягом десяти днів. Вірус потрапляє в нервові закінчення та протягом інкубаційного періоду досягає головного мозку й викликає його запалення. Щеплення є ситуативним, і його проводять лише в разі укусу чи подряпин. Щороку вакцинуватися в цілях профілактики не потрібно”.
Щоб не заразитись сказом, фахівці радять:
- Утримуватися від контактів із дикими та безпритульними тваринами.
- Виконувати правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними.
- Доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин або їх трупи, в разі якщо тварина загинула.
- Не вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси, а також викликати ветеринарного лікаря.
- Укушені рани, подряпини негайно промивати теплою кип’яченою водою, бажано з милом, краї рани обробити спиртом чи настоянкою йоду та накласти стерильну пов’язку. Звернутися за медичною допомогою до травматологічного пункту для проведення антирабічного щеплення чи серотерапії.
- При пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, його потрібно обробити гарячою праскою, і тільки після цього ремонтувати.
- Щорічно доставляти на щеплення проти сказу домашніх та сторожових собак.
Джерело: Суспільне Чернігів
Коментар редакції
У кожному регіоні є свої винні. У Короп’ї — бобри. Цього разу це не жарт і не мем про те, що «в усьому винні бобри» — а цілком реальна історія, яка завершилася карантином та попередженням про небезпеку сказу.
Захворювання смертельно небезпечне і для тварин, і для людей. І хоча все виглядає як епізод з темного фольклору (бобер атакує, пес помирає, село закривають), — це лише нагадування: дикі тварини — не домашні, а щеплення — не зайве.